Opozorila

ZVEZA POTROŠNIKOV SLOVENIJE OPOZARJA:

Zaščita pred komarji - previdno z repelenti! 

 

Učinkovine v repelentih so lahko sintetične ali na naravni osnovi. Od sintetičnih se za zaščito pred komarji pogosto uporabljata ikaridin (sestavina v repelentih znamke Autan) in nekoliko močnejši dietiltoluamid (DEET). Uporabljajo različne koncentracije DEET-a (od 15 % naprej). Zdravniki svetujejo, da močnejše repelente (30 do 33% odstotna koncentracija učinkovine) uporabljajo predvsem turisti, ki so namenjeni v tropske in subtropske dežele, kjer živijo bolj odporne vrste komarjev, ki prenašajo nevarne bolezni, kot so malarija, rumena mrzlica, vročica denga in druge virusne bolezni. Repelenti naravnega izvora imajo za osnovo eterična olja različnih rastlin, evkalipta, krvomočnice, sivke, cedre, limonske trave, klinčkov, poprove mete, rožmarina... Naravne surovine dajejo vtis, da so ti repelenti primernejši za ljudi, a ni vedno tako.
Previdno z repelenti!
Iz prakse vemo, da takrat, ko je okoli nas veliko komarjev, kaj hitro pozabimo na vse nasvete o količini in pogostosti uporabe repelentov in kožo bogato namažemo, oziroma se dodobra napršimo, da bi le zaleglo. A skoraj na vseh repelentih so opozorila: "ne nanašajte jih prepogosto", "ni za otroke", "ne uporabljajte v bližini oči in ust" in podobna, kar daje slutiti, da njihove sestavine za človeka niso povsem nedolžne. Kako (ne)varni so torej repelenti za naše zdravje? Kaj povzroči njihova pogosta ali prekomerna uporaba?
Strokovnjaki opozarjajo, da učinkovine v repelentih (kemikalije in različne vrste olja) za človeka niso povsem nenevarne. DEET deluje dražeče na kožo, oči in sluznico, ikaridin sicer tudi, a je v primerjavi z DEET nekoliko manj agresiven. Eterična olja zagotavljajo nekoliko milejšo zaščito pred komarji kot sintetični repelenti, bolj pa preseneča dejstvo, da ne vplivajo na človeka nič manj negativno kot sintetični, včasih so naravni repelenti celo agresivnejši. Pri uporabi olja limonine trave je na primer tveganje za hude trajne poškodbe oči veliko, olje krvomočnice izzove alergično reakcije.
Čim večje je koncentracija, večja je verjetnost težav. Sonce in toplota še povečujeta verjetnost, da se bodo pojavili stranski učinki. Zato moramo vedno paziti, da pravilno in varno nanašamo repelente (pomembna je tako njihova količino kot način nanašanja). Vsak repelent deluje le omejen čas, zato bodimo pozorni na to, čez koliko časa se smemo oziroma moramo ponovno namazati ali napršiti. Posebej pa pazimo na to, ali je repelent primeren za otroke in od katere starosti naprej. Za otroke izdelujejo tudi posebne izdelke, ki povzročajo manj stranskih učinkov.


Opozorila pri uporabi repelentov
  • Pri nanašanju se ravnajmo po priloženih navodilih!
  • Nanašamo jih lahko tudi na oblačila (nekateri puščajo sledi).
  • Ne nanašajmo jih na odrgnine, rane ali vneto kožo.
  • Bodimo pazljivi, ko jih nanašamo okoli oči, ust in ušes. Če uporabljamo pršilo, ne smemo pršiti neposredno na obraz, ampak si pomagamo z rokami.
  • Otroka naj namaže odrasla oseba.
  • Ko komarjev ni več, se stuširamo in kožo skrbno zdrgnemo z milom in vodo.
  • Če se pojavi izpuščaj ali druge reakcije, obiščimo zdravnika in s seboj vzemimo tudi embalažo repelenta.

 Cel članek lahko preberete, če kliknete TUKAJ

 

VIZITA.SI:

Ubranite se pred tigrastimi komarji

 

Tigrasti komarji … Tisti nadležni mrčes, zaradi katerega se še podnevi v lepem sončnem vremenu skrivamo za stenami svojih domov. Čeprav nas vsi tolažijo, da naj se zavarujemo s sredstvom proti komarjem, pa vsi, ki smo že doživeli boleč pik tovrstnega komarja, vemo, da ti prav veliko ne pomagajo. 

 

Sveča proti komarjem, kadilo, sprej, električni aparati za zaščito, mazila proti pikom, po piku, dolge hlače, majica z dolgimi rokavi … Vse to so pripomočki, s katerimi se že nekaj let zapored odpravim na morje. Zakaj? Tigrasti komarji. Žal pa nič od tega ne pomaga. Po dveh do treh dneh boja z nadležnim mrčesom bitko izgubim in se vsa opikana in obupana zaprem med štiri stene. 

 

Cel članek lahko preberete, če kliknete TUKAJ